Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Ολυμπιακού Ζαχάρως για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 7ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΣΠΗΛΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΚΛΕΠΕΤΣΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

AΠΣ Ζάκυνθος: (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος Σ., Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Τσουκαλάς, Γιοχάνες, Πούφλης, Κούντικ, Ζυγκερίδης

Πάγκος: Κολεύρης, Κοτσόνης, Πολιανίδης, Κούζας, Κέντμαν, Τελέν, Μαρίνος Κ.

Ολυμπιακός Ζαχάρως (Ντίνος Παναγιωτακόπουλος): Καπετανάκης, Παπαδόπουλος, Γκούσκος, Κατεκούζος, Τσίτσος, Καλαντζής, Καπλάνης, Κακολύρης, Πλαστουργός, Παναγόπουλος, Σκοζάϊ

Πάγκος: Κατσιόλης, Ντούφας, Κανάνι, Πάτης, Ζαχαρόπουλος, Ασημακόπουλος, Ρούμπος

Ξεκίνησε με 5 λεπτά καθυστέρηση το παιχνίδι.

Περίπου 150 φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο γήπεδο.

Με τις κυανοκίτρινες φανέλες η Ζάκυνθος με τις ερυθρόλευκες ο Ολυμπιακός Ζαχάρως.

Απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Φώτης Σκοζάϊ που είχε αγωνιστεί στη Ζάκυνθο τη σεζόν 2017-18.

Χωρίς τους δύο βασικούς τους χαφ οι γηπεδούχοι, αφού οι Σούρμπης (αρχηγός) και Πατίλας είναι τιμωρημένοι.

5′ Ακυρωθέν γκολ για τη Ζάκυνθο, καθώς ο σκόρερ Τσουκαλάς συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Ελέγχει το παιχνίδι η Ζάκυνθος στα πρώτα λεπτά με τη Ζαχάρω να έχει επιλέξει την τακτική των αντεπιθέσεων.

10′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι (0-0).

14′ Ωραία πάσα του Ντάση στον Τσουκαλά που θα βρεθεί σε πλάγια θέση αλλά θα καθυστερήσει πολύ να τελειώσει τη φάση με αποτέλεσμα να κοπεί από τους αντίπαλους στόπερ.

16′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0): Εκτέλεση κόρνερ του Μπεκατώρου ο Ζυγκερίδης θα πιάσει την κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Καπετανάκη για το πρώτο γκολ της αναμέτρησης.

Κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ της Ζακύνθου Κουτογλίδη.

17′ Ευκαιρία για τη Ζαχάρω με τον Κακολύρη να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και τον Πεταλωτή να διώχνει σωτήρια με το κεφάλι πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Κουτογλίδη.

21′ Ωραίο σουτ του Βαλάντη Τσουκαλά η μπάλα θα περάσει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

25′ Η Ζάκυνθος έχει τον έλεγχο και εξακολουθεί να προηγείται με 1-0 με σκόρερ τον Ζυγκερίδη.

26′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (2-0): Ωραία επίθεση από την ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη με τον Κούντικ να νικά από κοντά τον Καπετανάκη για να δώσει μεγάλο προβάδισμα στους γηπεδούχους με δύο γκολ διαφορά.

31′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (3-0): Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεκατώρου και φάση διαρκείας ο Πούφλης από κοντά θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το τρίτο γκολ των νησιωτών.

35′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο με το νεαρό Κώστα Κολεύρη να παίρνει τη θέση του Κούντικ που φαίνεται να χωλαίνει.

40′ Ελέγχει απόλυτα το ματς η Ζάκυνθος που προηγείται εύκολα με σκορ 3-0.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Πούφλη να σουτάρει δυνατά από πλεονεκτική θέση και τον Καπετανάκη να διώχνει υπέροχα σε κόρνερ.

43′ Καλό σουτ του Τσουκαλά μπλοκάρει ο Καπετανάκης.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ 3-0

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: Άνετο προβάδισμα για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος με τους κυανοκίτρινους να προηγούνται 3-0 με τα γκολ των Ζυγκερίδη, Κούντικ και Πούφλη να έχουν δώσει άλλον “αέρα” στους γηπεδούχους που βρίσκονται αγκαλιά με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι είναι εμφανώς ανώτεροι παρά τις απουσίες των Σούρμπη και Πατίλα από τα χαφ. Το δεύτερο μέρος φαντάζει τυπική διαδικασία με την εικόνα που είδαμε στο πρώτο μέρος.

Ξεκίνησε το δεύτερος μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

50′ Αλλαγή για τη Ζαχάρω με τον Ρούμπο να παίρνει τη θέση του Παναγόπουλου.

53΄ Πάσα του Ντάση για τον Τσουκαλά που θα προσπαθήσει να πλασάρει στην έξοδο τον Καπετανάκη χωρίς αποτέλεσμα.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για το 4ο γκολ του ΑΠΣ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπεκατώρου οι Πούφλης (αρχικά) και Ζυγκερίδης (στην συνέχεια) δε θα μπορέσουν να σκοράρουν.

58′ Αλλαγή για τη Ζαχάρω με τον Κανάνι να παίρνει τη θέση του Πλαστουργού.

61′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με τον Κέντμαν να περνά στη θέση του Πούφλη.

70′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με έναν ακόμη νεαρό ποδοσφαιριστή τον Στύλα Τελλέν να παίρνει τη θέση του Τσουκαλά.

72′ Αλλαγή για τη Ζαχάρω με τον Κατσόλη να παίρνει τη θέση του Κακολύρη.

Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Η Ζάκυνθος ελέγχει το παιχνίδι μεν αλλά έχει κατεβάσει ταχύτητα.

80′ Αλλαγή για τη Ζαχάρω με τον Ντούφα να παίρνει τη θέση του Σκοζάϊ.

81′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με τον Σουμελά Κοτσώνη να κάνει και αυτός ντεμπούτο παίρνοντας τη θέση του Μπεκατώρου.

88′ Εκτέλεση κόρνερ του Κέντμαν ο Ζυγκερίδης την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

89′ Σουτ του Ντάση μπλοκάρει σταθερά ο Καπετανάκης.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ 3-0

Τελικό συμπέρασμα: Το καθήκον τους έκαναν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΣ Ζάκυνθος που έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη απέναντι στον τελευταίο Ολυμπιακό Ζαχάρως φτάνοντας τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα και κάνοντας ένα ακόμη “βήμα” για την παραμονή στην κατηγορία. Επόμενο ματς για τους παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη αυτό απέναντι στην Ερμιονίδα του πρώην κυανοκίτρινου Δημήτρη Νόλη.