Kαλό απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα παρακολουθήσουμε μαζί, λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Τηλυκράτη Λευκάδας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 3ου ομίλου.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Μαγκαφίνης) Mπλατσιώτης, Μούστα, Μασούρας, Καλλιβωκάς, Νόνης, Σούρμπης, Κατέϊρα (28΄ Λτρ. Γουσέτης), Ντούκας, Τσιμέλι, Κάρδαρης (90΄ Περιστέρης), Μαρούδας (62΄ Δημητρέλος)

]Πάγκος: Γουσέτης, Τζανάρι, Δήμας, Περιστέρης, Τελλέν, Κάρδαρης Θ., Κόκκας, Λυρτζής

Τηλυκράτης Λευκάδας: (Ανδρέας Παντζιαράς) Παρδαλός, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Τακίδης, Γιαννιώτης, Τόσκα, Νιφορόπουλος, Κυριάκης (49΄ Περιστέρης), Γκουντρουμπής, Οκάν, Ζδράβος.

Πάγκος: Mπαλαούρας, Κατσογιάννης, Καταγής, Χαλκιόπουλος, Βαννάς, Σοροβός, Κατσής, Περιστέρης, Σκιαδάς.

Ηλιόλουστος ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου και στο Δημοτικό Στάδιο. Εχει αρχίσει η προσέλευση του κόσμου. 150 περίπου η φίλαθλοι στο γήπεδο.

‘Όλα έτοιμα για να βγουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Στην σέντρα ο Τηλυκράτης

Αρχισε το ματς

200 φίλοι της ομάδας βρίσκονται στο γήπεδο

2′ Κόρνερ με τον Μασούρα, κεφαλιά του Καλλιβωκά η μπάλα λίγο άουτ

Πιέζει ψηλά η Ζάκυνθος, Ο Τηλυκράτης δύο φορές έχει πατήσει την περιοχή της Ζακύνθου στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Από την δεξιά πλευρά (αριστερή της Ζακύνθου) επιτίθεται ο Τηλυκράτης. Έχουν βγει από εκεί 3 σέντρες.

7′ Δυνατό σουτ του Κυριάκη η μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Μπλατσιώτη

Πολύ επικίνδυνος ο Τηλυκράτης σε αυτά τα 10 πρώτα λεπτά

Χωρίς φάσεις το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να πατάνε λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Υπάρχει θέμα στην μεσαία γραμμή της Ζακύνθου καθώς οι φιλοξενούμενοι πιέζουν και από τον άξονα

300 περίπου οι φίλαθλοι στο Στάδιο. Συνεχίζεται η προσέλευση

13΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Ο Μασούρας εκτέλεσε φαουλ, ο Τσιμέλι με προβολή έστειλε τη μπάλα προς την εστία με τον Μιχάλη Παρδαλό να κάνει φοβερή απόκρουση στην επαναφορά και λίγο πλάγια ο Μούστα γύρισε την μπάλα η οποία βρήκε την συμβολή των δοκών!

14΄ Αντεπίθεση για τη Ζάκυνθο ο Μαρούδας δεν μπόρεσε να κάνει σωστά το σουτ προς την εστία του Παρδαλού!

15΄ Κίτρινη κάρτα στον Μαρούδα

Γρήγορος ο ρυθμός με τη Ζάκυνθο να εχει ανεβάσει την πιεσή της

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Κατέϊρα να βγαίνει μόνος απέναντι στον Παρδαλό αλλά έχασε την ισορροπία του και αστόχησε από πλεονεκτική θέση. ήταν πολυ ωραία η κάθετη πάσα του Κάρδαρη.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Ζδραβό

24′ Το 0-0 παραμένει

28΄ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Γουσέτης στην θέση του Κατέϊρα ο οποίος αποχωρεί λόγω τραυματισμού

Συμπληρώσαμε 30′ λεπτά παιχνιδιού. Το 0-0 παραμένει

34΄ Ωραία πάση του Τσιμέλι στον Κάρδαρη εντός μεγάλης περιοχής του Τηλυκράτη αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και έδιωξαν οι αμυντικοί της φιλοξενούμενης ομάδας

40΄ Ωραίο σουτ του Τσιμέλι από πλάγια αριστερά, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παρδαλού!

45΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο! Ωραία σέντρα του Γουσέτη ο Μαρούδας κατέβασε ωραία την μπάλα στον επερχόμενο Κάρδαρη ο οποίος σούταρε αλλά ο Παρδαλός έπεσε στην γωνία του και απέκρουσε ωραια την μπάλα!

Τέλος του ημιχρόνου 0-0

Σχόλιο ημιχρόνου. Η Ζάκυνθος, έχει πάθος βγάζει ενέργεια, έχει δημιουργήσει ευκαιρίες και το μόνο που δεν έχει κάνει είναι το γκολ. Απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει δείξει κάτι το ιδιαίτερο.

Άρχισε το Β΄ μέρος

48΄ Το 0-0 παραμένει. Μπήκε πιο καλύτερα ο Τηλυκράτης

49΄ Αλλαγή για τον Τηλυκράτη, ο Περιστέρης στην Θέση του Κυριάκη

Παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις. Έτσι κυλάει το παιχνίδι

Δημιουργικά η Ζάκυνθος έχει θέματα καθώς η μπάλα δεν πηγαίνει όπως θα πρέπει στον Τσιμέλι ο οποίος γυρίζει αρκετά πίσω για να κάνει παιχνίδι

55΄ Δεν έχει αλλάξει κάτι, το 0-0 παραμένει στο Δημοτικό Στάδιο

Μπήκαμε στο 60΄ του παιχνιδιού το οποίο πλέον είναι μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν φάση!

68′ Γκολλλλλλλλλλ για τη Ζάκυνθο!

Φοβερή ενέργεια του Κάρδαρη ο οποίος με σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, βρήκε τον Τσιμέλι στο σημείο του πέναλτι και με κεφαλιά ο Παραγουανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παρδαλού κάνοντας το 1-0!

69′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Δημητρέλος στην θέση του Μαρούδα

Με άλλον “αέρα” πλέον η Ζάκυνθος. Έχει το γκολ και φυσικά την ψυχολογία

70′ Μεγάλη στιγμή για τη Ζάκυνθο! ο Κάρδαρης βγήκε στην αντεπίθεση, έβγαλε μόνο του τον Γουσέτη απέναντι στον Παρδαλό αλλά ο τελευταίος “πήρε την μπουκιά από το στόμα” καθώς έδιωξε την μπάλα με τα πόδια στο πλασέ του αμυντικού της Ζακύνθου!

74΄ Καλύτερη σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου η Ζάκυνθος θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο γκολ.

77΄ Κίτρινη κάρτα στον Τόσκα σε σκληρό μαρκάρισμα στον Γουσέτη και φάουλ σε καλό σημείο για τη Ζάκυνθο! λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή!

79′ Πέναλτι για τη Ζάκυνθο!

80΄ Γκοοολλλλλλλλ για τη Ζάκυνθο. Ο Τσιμέλι είναι ευστοχος από την άσπρη βούλα και κάνει το 2-0

Προηγήθηκε εκτέλεση φαουλ του Κάρδαρη με την μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυνόμενου με τον κο Οικονόμου να δείχνει πέναλτι. “Κλειδώνει” η Ζάκυνθος τη νίκη.

85′ Η Ζάκυνθος προηγείται με 2-0

86′ Εκτέλεση φάουλ του Τόσκα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπλατσιώτη

90΄ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Στην θέση του Κάρδαρη ο Περιστέρης

Τέλος του αγώνα. Η Ζάκυνθος κέρδισε 2-0 τον Τηλυκράτη

Σχόλιο αγώνα: Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Ζάκυνθος στο γήπεδο της επικρατώντας του Τηλυκράτη με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν πάθος, ένταση και ψυχικά αποθέματα. Στο β΄μέρος μίλησε κλάση του Κάρδαρη και του Τσιμέλι. Την ώρα που η μπάλα “έκαιγε” έκαναν αυτό που έπρεπε. μπήκε το πρώτο γκολ και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι. Καθοριστικός ο ρόλος του τεχνικού της Ζακύνθου Δημήτρη Μαγκαφίνη ο οποίος αν και είχε αρκετές απουσίες βρήκε τρόπο να στήσει με μαεστρία την ομάδα η οποία έκανε ευκαιρίες και θα μπορούσε να “καθαρίσει” πιο νωρίς το ματς.