Τι ματς ήταν και αυτό! Παιχνίδι όπου στην κυριολεξία έσπασαν καρδιές και τα συναισθήματα άλλαξαν συνεχώς στα δύο στρατόπεδα των αντιπάλων ομάδων! τελικά η μπίλια κάθισε στο χ αλλά ο ουσιαστικό νικητής του ματς ήταν ο ΑΟ Τσιλιβή που στην κυριολεξία δημιούργησε τους Ηλείους σοκ και δέος και λίγο έλειψε στο τέλος να χάσουν το παιχνίδι!

Η πραγματικότητα είναι ότι ο ΑΟ Τσιλιβή δεν ήταν καλός για 85΄ λεπτά στο παιχνίδι! Ασύνδετος στην μεσαία γραμμή και ακίνδυνος επιθετικά! ΟΙ Απουσίες του Λιβέρη και Βερνάρδου ήταν παραπάνω από εμφανείς! Ο ΠΑΟΒ πέτυχε το γκολ με τον Σαμπαεϊ στο 32΄, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσει την μπουγάδα αλλά στο τέλος τον γαμπρό τον ξύρισε ο ΑΟ Τσιλιβή με την γκολάρα του Σάκη Γεωργίου στο 97′ και παρά λίγο να κάνει την ανατροπή της χρονιάς πάλι με τον ίδιο παίκτη στο 98΄ αλλά οι αμυντικοί απέκρουσαν την μπάλα πάνω στην γραμμή! Ο προπονητής του Τσιλιβή Πέτρος Τσούκλης δεν μπορούσε να πιστέψει στο τέλος πως χάθηκε η τεράστια ευκαιρία για να πάρει η ομάδα του τη νίκη. Χαρακτηριστική είναι η παρακάτω φωτογραφία

Η ισοπαλία αυτή για τον ΑΟ Τσιλιβή είναι σαν νίκη, διότι άφησε την ομάδα της Βάρδας αρκετά πίσω στην βαθμολογία και απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν είναι η πορεία της ομάδας που βρίσκει πάντα τα ψυχικά αποθέματα να φτάνει στον επιθυμητό στόχο.

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

10′ Χωρίς την αξιόλογη φάση το ματς μέχρι στιγμής. Δύο φορές ο Γούρμος θα προσπαθήσει να απειλήσει την εστία του Διαμαντή χωρίς αποτέλεσμα.

11′ Επικίνδυνο κόρνερ του Σαμπανέϊ ο Γούρμος δε μπορεί να κάνει όπως θα ήθελε το γυριστό, περνάει η φάση.

14′ Πέναλτι θα ζητήσει η Βάρδα σε ανατροπή του Ντόμα μέσα στην περιοχή αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο διαιτητής Ρέκκας.

15′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Βάρδα με το Χριστόπουλο να σεντράρει από τ’ αριστερά, ολομόναχος ο Γούρμος δε μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέα Γούρμο για διαμαρτυρία.

20′ Παραμένει το 0-0 με τη Βάρδα να έχει την ελαφρά υπεροχή στο ματς και να είναι πιο απειλητική.

24′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Βάρδα, με το Ρουγκάλα να παίρνει τη θέση του τραυματία Νικολόπουλου.

Η Βάρδα έχει τον αέρα υπέρ της στο πρώτο μέρος, δυσκολεύονται οι γηπεδούχοι σε αυτό το πρώτο μέρος.

28′ Σε καλή θέση ο Αμαραντίδης μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά θα καθυστερήσει πάρα πολύ και θα χάσει την ευκαιρία να σουτάρει.

29′ Λάθος του Ελέζι με τον Σαμπανέϊ να κλέβει και να βγαίνει επικίνδυνα από τα πλάγια όμως θα καθυστερήσει πολύ να σουτάρει και όταν θα το πράξει η μπάλα θα φύγει πάνω από τα δοκάρια.

32′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ: Τρομερή εκτέλεση κόρνερ του Σαμπανέϊ που θα στείλει τη μπάλα σχεδόν απευθείας στα δίχτυα του Χαρακτινού, με τον Αγουρίδη να εκμεταλλεύεται την σύγχυση και να ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Ασύνδετη η ομάδα του Τσιλιβή με πάρα πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας.

35′ Ο Γούρμος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Χαρακτινό αλλά το πλασέ που επιχείρησε θα αποκρουστεί από τον Ζακυνθινό γκολκίπερ.

Ίδια εικόνα στο ματς με το Τσιλιβή να έχει μεγάλο θέμα στην ανάπτυξη του και τη Βάρδα να έχει εκτός από το προβάδισμα και τον έλεγχο του ματς.

40′ Παραμένει το 0-1 για τους πράσινους.. Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα.

Ίσως το χειρότερο ημίχρονο του Τσιλιβή στο φετινό πρωτάθλημα.

Κίτρινη κάρτα στο Μούστα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Παραμένει το 0-1.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 0-1

Σχόλιο πρώτου μέρους: Όλα στραβά και ανάποδα για τη ζακυνθινή ομάδα στο πρώτο μέρος. Η Βάρδα προηγείται με το γκολ του Αγουρίδη, ενώ ζήτησε και πέναλτι σε ανατροπή του Ντόμα και μάλλον έχει δίκιο να διαμαρτύρεται. Οι γηπεδούχοι είναι ασύνδετοι, έχουν κόντρα τον άνεμο και φαίνεται να τους έχουν κοστίσει οι απουσίες των Λιβέρη και Βερνάρδου. Αναμένουμε κάποια αντίδραση στο δεύτερο μέρος από μια ομάδα που έχει την τάση να “γυρίζει” τα παιχνίδια.

Χωρίς κάποια αλλαγή από τους δύο προπονητές ξεκινά το δεύτερο μέρος.

51′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΒ με το δυνατό σουτ του Ρουγκάλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Χαρακτινού.

55′ Αλλαγή για τον Α.Ο. Τσιλιβή με το Μαρούδα να παίρνει τη θέση του Αμαραντίδη.

56′ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Παναγιωτίδη να εκτελεί το κόρνερ αλλά το Μανωλακάκη να κόβεται την τελευταία στιγμή πριν γίνει επικίνδυνος.

60′ Έχει ανεβάσει “στροφές” το Τσιλιβή αλλά και η Βάρδα δείχνει αποφασισμένη να νικήσει. Το 0-1 παραμένει.

61′ Αλλαγή τον ΠΑΟΒ, με τον Γουόλτερ Βαζ να παίρνει τη θέση του Γούρμου.

62′ Φεύγει στην επικίνδυνη αντεπίθεση ο Αγουρίδης αλλά θα σουτάρει ψηλά άουτ.

Κίτρινη κάρτα στο Λιώση για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπατσή.

65′ Καλή ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Υψηλό να εκτελεί φάουλ εκτός περιοχής και το Γεωργίου να κάνει τη γυριστή κεφαλιά που θα φύγει κάποια μέτρα εκτός από την εστία του Λαδά.

66′ Αλλαγή για το Τσιλιβή με το Δεερτζή να παίρνει τη θέση του Παναγιωτόπουλου. Ντεμπούτο για το νέο απόκτημα των κόκκινων στο πρωτάθλημα.

67′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Τσιλιβή με την εκτέλεση κόρνερ του Υψηλού, κόντρες μέσα στην περιοχή με το Λαδά να διώχνει σωτήρια.

Στην συνέχεια ο Παναγιωτίδης θα πάρει κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Προσπαθεί να πιέσει το συγκρότημα του Πέτρου Τσούκλη με τη Βάρδα να έχει “υιοθετήσει” μια πιο αμυντική προσέγγιση τα τελευταία λεπτά.

73′ Τρίτη αλλαγή για το Τσιλιβή με το Γκέκα να περνά στη θέση του Παναγιωτίδη.

Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο, το ματς παραμένει ανοιχτό. 0-1.

76′ Απίστευτη ευκαιρία για τη Βάρδα με τον Γουόλτερ Βαζ να φεύγει απέναντι στο Χαρακτινό να πλασάρει με το ζακυνθινό γκολκίπερ να σώζει με τα πόδια αρχικά και στην συνέχεια ο ίδιος παίχτης θα πλασάρει σε σχεδόν κενή εστία και τον Ιγκνάτ να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μοναδική χαμένη φάση για το 0-2.

79′ Ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Δεμερτζή να γυρίζει στη μικρή περιοχή για τον Υψηλό, που θα κοντραριστεί την τελευταία στιγμή πριν αποκτήσει σημαντικό πλεονέκτημα να σκοράρει.

81′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΒ. με τον Μακρή να παίρνει τη θέση του Παναγάκη.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Ο Ιγκνάτ από θέση βολής θα σουτάρει και η μπάλα θα βρει στο χέρι του Γουόλτερ Βαζ. Ο ρέφερι δε θα διστάσει στιγμή και θα υποδείξει την παράβαση.

87′ Ο ΥΨηλός θα το εκτελέσει και θα το χάσει!!! Κάκιστη η εκτέλεση από τον άσσο των κόκκινων που θα πετάξει στα “σκουπίδια” μια μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.

88′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΒ με τον Βαζ να βγαίνει ξανά τετ-α-τετ με το Χαρακτινό και τον γκολκίπερ του Τσιλιβή να σώζει σωτήρια για μια ακόμη φορά!

90′ Επικίνδυνη σέντρα του Μπατσή για τον Γεωργίου του οποίου η κεφαλιά θα φύγει άουτ.

Διακοπή στο ματς ο Μακρής στο έδαφος μετά από σύγκρουση στον αέρα με συμπαίκτη του. Ο παίχτης δείχνει να ζαλίζεται.Θα ξαναμπεί στο ματς ο άσσος του ΠΑΟΒ.

Το Θεοφιλόπουλο ετοιμάζει ο κόουτς της Βάρδας για να πραγματοποιήσει μια ακόμη αλλαγή.

90+5′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΒ με το Θεοφιλόπουλο να παίρνει τη θέση του Σαμπανέϊ.

90+6′ Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με το Μαρούδα να καθυστερεί να πλασάρει και να κερδίζει το κόρνερ.

90+7′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (1-1): Τρομερό γκολ από τον Γεωργίου με γυριστό μέσα από τη μεγάλη περιοχή σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

90+7′ Αποβολή για τον Ντόμα με δεύτερη κίτρινη.

90+8′ Εκτελεί το φάουλ ο Υψηλός η μπάλα κόρνερ!!! Πιέζει το Τσιλιβή για το δεύτερο γκολ και θα χάσει τρομερή ευκαιρία με τους Ιγκνάτ και Γεωργίου να αστοχούν εξ’ επαφής! Ο Λαδάς μπλόκαρε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Απίστευτα πράγματα στο δημοτικό στάδιο!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ- ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 1-1