Ήττα σοκ στο Στάδιο για τη Ζάκυνθο από την Βάρδα (0-1) και τώρα όλα φαντάζουν δύσκολα στην υπόθεση της σωτηρίας για την νησιώτική ομάδα.

Νευρική, ασύνδετη και με αρκετά λάθη παρουσιάστηκε η Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος που ουσιαστικά σπατάλησε όλο αυτόν τον χρόνο αφού δεν μπόρεσε να απειλήσει πλην δύο περιπτώσεων την εστία του Καπουτάγλη.

Στην επανάληψη οι νησιώτες μπήκαν δυνατά και κόντρα στην ροή του αγώνα δέχτηκαν το γκολ στο 57΄ από τον Καλογερόπουλο. Στην συνέχεια προσπάθησαν ήταν άτυχοι στο δοκάρι στο σουτ βολίδα του Πέττα στο 70΄ και στην φάση του πέναλτι σε ανατροπή του Κεϊτά στο 76΄ με τον διαιτητή να σφυρίζει επιθετικό φαουλ!

Παραμένει στο “κόλπο” της παραμονής η Ζάκυνθος καθώς την ευνόησαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου αλλά πλέον πρέπει να κάνει υπέρβαση για να αλλάξει τα μέχρι στιγμής δεδομένα!

Πήραν αυτό που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι που δεν φοβήθηκαν το ματς αφού αγωνίστηκαν με ψυχραιμία και με σιγουριά. Τώρα βρίσκονται πολυ κοντά στην παραμονή!

‘Ήττα σοκ ήταν αυτή για την ομάδα της Ζακύνθου! Ήττα που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό, αν και… οι άλλες ομάδες δούλεψαν για τους νησιώτες σε αυτή την 15η αγωνιστική! Ενα ολόκληρο ημίχρονο σπατάλησε η Ζάκυνθος η οποία εμφανίστηκε στο κοινό της ασύνδετη, νευρική  χωρίς καθαρό μυαλό και με πάρα πολύ άγχος… Η νέα Ζάκυνθος με τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα δεν ήταν αυτή που περίμεναν να δουν οι 300 “του Λεωνιδα” πόσο μάλλον όταν σε ένα τέτοιο ματς παίζεται (περίπου) μια κατηγορία!

Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα 45 λεπτά έλειπε και το πάθος…  Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 10΄ όταν ο Σεραντίν από αριστερά πέρασε δύο παίκτες έβγαλε παράλληλη σέντρα στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κεϊτά ο οποίος από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν όμως καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και για αυτό ήταν πάρα πολύ επικίνδυνοι. Από το 20′ και μετά η Ζάκυνθος ισόροπησε το ματς όμως δεν υπήρχε ορθολογιστική ανάπτυξη πάρα μόνο με κάποιες βεβιασμένες μπαλιές με τον Καραμαλίκη να παλεύει μόνος του!

Στο 28΄ Η Βάρδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν σε φάση διαρκείας από εκτέλεση κόρνερ, ο Ανδριέλος θα πιάσει το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Διαμαντή! Η απάντηση για τη Ζάκυνθο ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν  ο Τριανταφυλλίδης  έβγαλε βαθιά μπαλιά με τον Καραμαλίκη να πιάνει ανάποδη κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ!  Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να έχουν μοιράσει ακόμα και τα “σπόρια”… Σ

το 41΄ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολυ κοντά στο γκολ με τον  Θανάση Νικολόπουλο να εκμεταλλεύεται σύγχυση στην περιοχή του ΑΠΣ και τον Διαμαντή να αποκρούει σωτήρια ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ στη γωνία του. Με αυτό το 0-0 και με τις φάσεις σχεδόν μοιρασμένες πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια με την κερκίδα να έχει “μουρμούρα” για την συνολική εικόνα της Ζακυνθινής ομάδας.

Συμπέρασμα πρώτου ημιχρόνου: Ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Δημήτρη Νόλη παίζοντας με κόντρα τον αέρα, είχε δυσκολίες απέναντι στη Βάρδα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ανδριέλλο και Νικολόπουλο Θ., να προηγηθούν και να προβληματίσουν ακόμη περισσότερο τους γηπεδούχους. Από την άλλη μεριά η Ζάκυνθος είχε μια σπουδαία φάση με τον Κεϊτά να πλασάρει άστοχα από πλεονεκτική θέση αλλά και να δημιουργεί κάποιες φάσεις όχι όμως κλασικές. Οι κυανοκίτρινοι έχουν την πρωτοβουλία αλλά κάνουν πολλά λάθη λόγω νευρικότητας, με αποτέλεσμα η Βάρδα να χτυπά στην “κόντρα” και να είναι πολύ επικίνδυνη. Το δεύτερο μέρος αναμένεται συναρπαστικό…

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη μπήκαν δυνατά στο ματς, δείχνοντας ψυχραιμία και καλή κυκλοφορία της μπάλας κλείνοντας στην περιοχή τους  φιλοξενούμενους.  Στο 52′ υπήρξε μια καλή στιγμή για τους νησιώτες με τον Τριανταφυλλίδη να εκτελεί κόρνερ, τον Καπουτάγλη να απομακρύνει με γροθιές και τη μπάλα να στρώνεται στον Πέττα, που θα σουτάρει πάνω στους αμυντικούς, μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 57΄ όμως και κόντρα στην ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι σε μια αντεπίθεση από τα αριστερά έβγαλαν ωραία σέντρα, ο Γούρμος στην πρώτη επαφή θα “πλακάρει” την μπάλα στο αμαρκάριστο και νεοεισελθών στο ματς Καλογερόπουλο ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ!  Η Ζάκυνθος προσπάθησε αλλά και πάλι χωρίς καθαρό μυαλό. Το γκολ έκοψε τα πόδια των παικτών.

Στο 70΄ όμως η ζακυνθινή ομάδα στάθηκε άτυχη καθώς ο  Πέττας με πολύ ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή έφερε την μπάλα στο αριστερό του πόδι και με μια βολίδα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Καπουτάγλη! Το γκολ δεν μπήκε και το ματς συνεχίστηκε με του νησιώτες να πιέζουν αλλά σπαταλώντας τόσο στημένες φάσεις όσο και σέντρες!  Στο 76΄ οι νησιώτες διαμαρτυρηθηκαν  έντονα στο Παν. Κέκελο για πέναλτι καθώς ο Πέττας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κεϊτα ο οποίος πήρε την μπροστινή από τον αντίπαλο του και έπεσε στο χορτάρι. Ο διαιτητής θεώρησε ότι ο παίκτης της Ζακύνθου έκανε πρώτα επιθετικό φάουλ!

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν  πολύ καλά το ματς κλείνοντας όλους τους διαδρόμους. Μια καλή στιγμή είχε η Ζάκυνθος στο 90΄΄ όταν ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά ανάγκασε τον Καπουτάγλη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 90+3 ένα σουτο του Βαρότση από πολύ καλή θέση ήταν άστοχο και κάπως έτσι ο διαιτητής Παναγιώτης Κέκελος σφύριξε το τέλος της αναμέτρησης με τον ΠΑΟ Βάρδας να παίρνει το τρίποντο της νίκης και της σωτηρίας αφήνοντας τη Ζάκυνθο στα κρύα του λουτρού!

Τελικό συμπέρασμα: Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟ Βάρδας, ήττα “μαχαιριά” στην καρδιά για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Παρότι στο δεύτερο μέρος η Ζάκυνθος μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο της, η Βάρδα ευτύχησε να προηγηθεί με το γκολ του Καλογερόπουλου που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή αντί του Θανάση Νικολόπουλου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι κυανοκίτρινοι γέμισαν εκνευρισμό και παρότι πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Καπουτάγλη, δε μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα είχαν και δοκάρι μετά από μια “βολίδα” του Πέττα στο 70ό λεπτό. Τέλος οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για φάση πέναλτι στον Κεϊτά στο 76′ με τον διαιτητή Κέκελο να σφυρίζει επιθετικό φάουλ. Στους 23 πόντους η Βάρδα, στους 15 η Ζάκυνθος που βρίσκεται στο “καναβάτσο” τη δεδομένη στιγμή.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Παναγώτης Κέκελος (Αιτωλοακαρνανίας), Λυσσάρης (Αιτωλοακαρνανίας), Σούζας (Αιτωλοακαρνανίας).

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Ράδης, Τσιριγώτης (78′ Βαρότσης), Άμος (62′ Κυριάζος), Κεϊτά, Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Παπαδόπουλος, Σερραντίν Γιασίν (82′ Τσουκαλάς).

Πάγκος: Μαρίνος, Τσουκαλάς, Σκοζάϊ, Λιάμης, Κυριάζος, Ντάσης, Βαροτσης

ΠΑΟ Βάρδας: (Κώστας Κωνσταντινίδης): Καπουτάγλης, Λιώσης, Χoύσα, Νικολόπουλος Δ., Δημητρίου, Ανδριέλλος, Νικολόπουλος Θ. (55′ Καλογερόπουλος), Ντόμας (83′ Καρούτης), Γούρμος (81′ Σιδέρης), Κωνσταντινίδης (75′ Παλιάτσας), Πολίτης Περ.

Πάγκος: Καρούτης, Σώκαλης, Καλογερόπουλος, Λαδάς, Σιδέρης, Παλιάτσας, Πρίφτι