Από κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Ζάκυνθος στο Δημοτικό Στάδιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 44΄ με φάουλ του Καδά στο 44΄. όμως στην επανάληψη με περίσσια δύναμη και πάθος οι κυανοκίτρινοι γύρισαν το ματς με γκολ κεφαλιά του Ηλία τσιριγώτη στο 67′ και του Νίκου Λιάμη στο 85΄ της αναμέτρησης!

Δύο δοκάρια είχαν οι νησιώτες με Κεϊτά στο 28΄ και Σκοζάι στο 65΄ και οι Αρκάδες στο 83΄΄. Στην κόψη του ξυραφιού πήγε το ματς που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με τον Ζαίρι να δίνει αυτό που ζητούσαν οι κυανοκιτρινοι!

Η νίκη αυτή της Ζακύνθου τις δίνει ελπίδες παραμονής και πλέον η κατηγορία θα παιχτεί την επόμενη αγωνιστική μέσα στα Βραχνέϊκα μεταξύ των δύο ομάδων.

Παιχνίδι για γερά νεύρα και φυσικά ακατάλληλο γι αυτούς που είχαν πίεση ή πρόβλημα με την καρδιά τους ήταν αυτό μεταξύ της Ζακύνθου και του Παναρκαδικού το απόγευμα της Κυριακής στο δημοτικό Στάδιο του νησιού! Ενα ματς που θα μείνει στην ιστορία για το σασπένς για τις χαμένες ευκαιρίες για τα δοκάρια αλλά και την ένταση που δημιουργήθηκε λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού!

Από την μία πλευρά η Ζάκυνθος να αγωνίζεται (για άλλη μια Κυριακή) με την πλάτη στον τείχο) και από την άλλη ο Παναρκαδικός που ταξίδεψε στο νησί για να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του άσχετα αν δεν είχε σοβαρό βαθμολογικό πρόβλημα. Το ματς άρχισε με τους νησιώτες να έχουν άγχος και να προσπαθούν αυτό να το αποβάλουν. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με ενισχυμένο κέντρο προσπάθησαν να κτυπήσουν από τα πλάγια και κυρίως με τον Ομπόσου που ήταν κίνδυνος θάνατος για τα καρέ της Ζακύνθου.

Στο 12΄ οι Αρκάδες θα χάσουν μια ευκαιρίας όταν ο  ο Ομπόσου θα βγει σε πλάγιο τετ-α- τετ με τον Διαμαντή αλλά θα πλασάρει άσχημα, με τον Ζακυνθινό γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά. Φώναξαν για οφσάιντ οι γηπεδούχοι. Η Ζάκυνθος σιγά σιγά έβρισκε τα πατήματα της και προσπάθησε να απειλήσει στο 18΄ όταν ο Πέττας θα εκτελέσει φάουλ με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χότζις. το ματς κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Η Ζάκυνθος είχε την κυκλοφορία αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Αρκάδων!

Από το 25 και μετά οι κυανοκίτρινοι ανέβασαν την πίεση τους προς την εστία του Χότζιτς. Στο 38΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Κεϊτά να εκτελεί φάουλ στο όριο της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Χότζις, που είχε μείνει «στήλη άλατος». Αντί αυτού όμως και πάλι όπως σε αρκετές φορές φέτος η Ζάλυνθος δεχθηκε γκολ ένα λεπτό πριν λήξει το ημίχρονο όταν ο Καδάς με απ΄΄ ευθείας εκτέλεση φαουλ κατάφερε να περάσει την μπάλα μέσα από το τείχος και να την στείλει στην αριστερή γωνία του Διαμαντή κάνοντας το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον πάγκο και τους παίκτες με το σκόρερ να κάνει χαρακτηριστική χειρονομία στους κυανοκίτρινους ότι τελειώσατε σήμερα με την κερκίδα να “βράζει”

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 0-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: «Ψυχρολουσία» για τη Ζάκυνθο με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναρκαδικό να προηγείται στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά. Πιο πριν ο Κεϊτά είχε στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και πάλι με εκτέλεση φάουλ, όταν το ματς βρισκόταν στο 0-0. Πολύ δυνατό το ματς στο πρώτο μέρος. «Πάγωσε» το στάδιο στο γκολ των φιλοξενούμενων, μιας και οι γηπεδούχοι έχουν έρθει σε πολύ δύσκολη θέση. Πρέπει οπωσδήποτε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, ειδάλλως η παραμονή τους στην κατηγορία θα μοιάζει απίθανη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πλέον είχαν μόνο μια επιλογή! Να τα παίξουν όλα για όλα μήπως και καταφέρουν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση! Ο τεχνικός της ομάδας Δημ. Νόλης έριξε στο ματς Τσιριγώτη και Καραμαλίκη. Η Ζάκυνθος πλέον ανοίχτηκε για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και έτσι το ματς απέκτησε ρυθμό αλλά και χαμένες ευκαιρίες…

Οι Αρκάδες όμως έκαναν το λάθος και από το κοντρόλ ποδόσφαιρο του πρώτου ημιχρόνου το γύρισαν στις μακρινές μπαλιές που είχε σαν αποτέλεσμα να χάσουν την αυτοσυγκέντρωση τους. Εν τούτης όμως είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν και 2ο γκολ!  Στο 57΄ ο Παναρκαδικός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν Καδάς και Ευαγγέλου άλλαξαν ωραία την μπάλα με το δεύτερο να πλασάρει άουτ! Η Ζάκυνθος έδειχνε κομμένη στην μέση δεν υπήρχε καθαρό μυαλό. υπήρχε όμως ψυχή και πάθος…

Στο 60΄ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο  με τον Τριανταφυλλίδη να εκτελεί φάουλ και το Λιάμη σε εξαιρετική θέση να μην προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά για ένα «κλικ». Η κερκίδα άρχισε να ωθεί τους παίκτες να φτάσουν στην ισοφάριση. Το σύνθημα ήταν όλα για όλα… Στο 60΄ και πάλι  οι κυακονίτρινοι στάθηκαν άτυχοι! Η στρογγυλή θεά τους γύρισε για μια ακόμη φορά την πλάτη όταν Ο Σκοζάϊ έξω από την περιοχή, θα πιάσει ένα σουτ και η μπάλα θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι. Δεύτερη μεγάλη φάση για τον ΑΠΣ!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Δημήτρης Νόλης έριξε στο ματς τον Ζαουάντ Ζαιρί. Ήταν ο άνθρωπος που με δύο δικά του στημένα προήλθαν τα γκολ της Ζακύνθου. Στο 67΄ ο Μάγος Ζαιρί θα εκτελέσει κόρνερ  η μπάλα πήγε ωραία στην περιοχή του Παναρκαδικού οι αμυντικοί και επιτιθέμενοι έγιναν  ‘ένα κουβάρι, η μπάλα κατέληξε στον Ηλία Τσιριγώτη ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 μέσα σε ένα πανδαιμόνιο πανηγυρισμών!  Το γκολ αυτό ξεσήκωσε τους Ζακυνθινούς παίκτες αλλά και την κερκίδα που ζητούσε το γκολ της νίκης. Το ματς πήγε στην “ρωσική ρουλέτα” καθώς οι Αρκάδες ήταν επικίνδυνοι και έφτασαν πόλη κοντά στο γκολ όταν ο Τσιώλης ολομόναχος θα σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι με την μπάλα να μην απομακρύνεται, εκεί στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης θα σουτάρει με τον Διαμαντή να του λέει όχι σώζοντας τη Ζάκυνθο από βέβαιο γκολ!

Η εναλλαγή συναισθημάτων ήταν συνεχόμενη με τους εκατοντάδες Ζακυνθινούς να παρακολουθούν με κομμένη την ανάσα το ματς ξέροντας ότι η ισοπαλία σήμαινε υποβιβασμό! Οι παλμοί όλων ήταν δυνατοί και γρήγοροι. Στο 85΄ έγινε ένα φάουλ από έξω δεξιά για τη Ζάκυνθο, πήγε να το εκτελέσει ο Ζαιρί! όλος ο κόσμος στην περιοχή του Χότζιτς!  Όλοι όρθιοι παρακαλούσαν να μπει το γκολ. Η στιγμή πάγωσε… και  ο ¨μάγος¨ πήρε φόρα και έστειλε την μπάλα με φαρμακερό φάλτσο στην καρδιά της άμυνας των Αρκάδων, αυτή πέρασε από όλους και εκεί στο δεύτερο δοκάρι την περίμενε ο Νίκος Λιάμης ο οποίος από κοντά την έστειλε να αναπαυτεί στα δίχτυα του Παναρκαδικού κάνοντας το 2-1 στέλλοντας τη Ζάκυνθο στους επτά ουρανούς και τους φιλάθλους σε ένα ντελίριο ενθουσιασμού και πανηγυρισμών!!!

ΖΆΚΥΝΘΟΣ-ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟ 2-1

Το δεύτερο γκολ της ομάδα μας στο 86 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα!

Δημοσιεύτηκε από Απς Ζακυνθος 1961 Β εθνικη στις Κυριακή, 18 Μαρτίου 2018

Από εκεί και πέρα η Ζάκυνθος χειρίστηκε πολύ έξυπνα το ματς. Στο 90+3 ο Νάνος με κεφαλιά προσπάθησε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα αλλα ο Διαμαντής κατάλαβε την φάση και μπλόκαρε ωραία την μπάλα

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 2-1

Τελικό συμπέρασμα: Απίστευτη αλλά και τεράστια νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, που τον κρατά «ζωντανό» στη «μάχη» της επιβίωσης. Σε ένα ματς «ροντέο» οι κυανοκίτρινοι γύρισαν από την «κόλαση» του 0-1 στο ημίχρονο από το γκολ του Καδά. Με τα τέρματα των Τσιριγώτη και Λιάμη, οι νησιώτες έφτασαν τους 25 βαθμούς και με δύο νίκες στα τελευταία ματς σώζουν την «παρτίδα». Πριν το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, ο Παναρκαδικος είχε δοκάρι με τον Τσιώλη. Μαγικός ο Ζαουάντ Ζαϊρί, όπου με δύο δικές του ασίστ βοήθησε τα μέγιστα για την ανατροπή. Τρομεροί πανηγυρισμοί μετά το τέλος του ματς.Kαλό απόγεμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση του ποδοσφαιρικού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Παναρκαδικού για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου Ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Ρούτσης, Σεφέρης, Αντωνόπουλος (Κορινθίας)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Λιάμης, Ράδης, Μαρίνος, Σκοζάϊ, Πέττας (46′ Τσιριγώτης), Κεϊτά, Γιασίν, Τσουκαλάς (46′ Καραμαλίκης).

Πάγκος: Λάλι, Παπαδόπουλος, Ντάσης, Άμος, Καραμαλίκης, Τσιριγώτης, Ζαϊρί

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: (Γιώργος Αντωνόπουλος): Χότζις, Άσσεν, Μπούτας, Μπαξεβάνος, Νάνος, Ευαγγέλου, Νάτσης, Λυμπερόπουλος Ν., Ομπόσου, Καδάς, Τσέκος

Πάγκος: Μπινιώρης, Καπετανάκης, Τσιώλης, Ψυχογιός, Συρεγγέλας, Γιουκούδης, Λουκόντζια.